AKO VIETE, KEDY JE STRIEKACIA TRYSKA OPOTREBOVANÁ?

Opotrebenie znižuje kvalitu striekania a vytvára väčšiu spotrebu materiálu. Sledujte stav striekacej trysky a včas ju vymeňte.

Nezáleží ako poctivo sa staráte o striekaciu trysku, časom sa aj tak opotrebuje a bude potrebné ju vymeniť. Ako zistíte kedy je Vaša striekacia tryska opotrebovaná? Naučte sa čo je potrebné sledovať, aby ste predišli strate kvality a plytvaniu materiálom.

Môže sa zdať, že výmena striekacej trysky je ekonomicky náročná, no na druhej strane oddialenie výmeny Vás potom môže vyjsť drahšie. Používanie opotrebovaných striekacích trysiek Vás v skutočnosti stojí viac, pretože s opotrebovanou tryskou musíte urobiť viac pohybov s menšou šírkou striekacieho lúča a zväčšeným otvorom, čo zbytočne zvyšuje spotrebu materiálu. Vaša práca sa stane menej kvalitná, čiže Vás v konečnom dôsledku bude stáť čas, peniaze a možno aj zákazníkov.

Príklad
S opotrebovanou striekacou tryskou 619, potrebujete spraviť dvojnásobne viac pohybov a spotreba materiálu je taktiež dvojnásobná:

 Nová
striekacia tryska
Použitá
striekacia tryska
Veľmi
použitá striekacia tryska
Opotrebovaná
striekacia tryska
Šírka lúča30 cm28 cm21 cm14 cm
Prietok materiálu0,91 l/min1,17 l/min1,47 l/min1,79 l/min

Čo spôsobuje opotrebenie striekacích trysiek?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa striekacie trysky opotrebujú, tie najdôležitejšie sú zhrnuté nižšie:

  • Nadmerný tlak: je odporúčané striekať farbu pri čo najnižšom striekacom tlaku, pričom je zachovaný požadovaný striekací lúč
  • Chýbajúce filtre: uistite sa, že používate filter, aby ste zabránili opotrebovaniu striekacej trysky rôznymi nečistotami
  • Nesprávna veľkosť filtra: zvoľte správny filter pre Vaše striekacie zariadenie na dosiahnutie najlepšieho striekacieho výsledku
  • Staré a zanesené hadice: pravidelným preplachovaním hadíc a ich včasnou výmenou zabraňujete usadzovaniu materiálu na vnútornej stene, čo vedie k nižšiemu striekaciemu tlaku

Ako zistíte, že je ten správny čas na výmenu striekacej trysky?

Nasledujúce body Vám povedia, že Vaša striekacia tryska je opotrebovaná a potrebuje výmenu.

  • Striekací lúč v tvare diamantu? Čas vymeniť striekaciu trysku!
    Pri opotrebovanej striekacej tryske sa jej otvor zväčší, zatiaľ čo šírka striekacieho lúča sa zmenší. Opotrebovaním sa mení aj striekací lúč, ktorý sa mení zo zaobleného obdĺžnikového tvaru na menší oválnejší. Ak striekací lúč dosiahne oválny kosoštvorcový tvar, je potrebné striekaciu trysku vymeniť. V prípade, ak striekaciu trysku nevymeníte bude Vaša práca namáhavejšia a spotreba materiálu vyššia.

  • • Šírka striekacieho lúča je znížená o 25%? Čas vymeniť striekaciu trysku!
    Opotrebovaním striekacej trysky sa mení striekací lúč, ktorý sa zaobľuje a zmenšuje, rovnako sa zmenšuje aj šírka striekaného lúča. Vlastnosti striekacích trysiek sa líšia od jednotlivých typov, no podstatná informácia pre Vás je, že čas kedy by ste mali vymeniť striekaciu trysku je vtedy, ak šírka striekacieho lúča je o 25% menšia voči striekaciemu lúču novej trysky.

Graco

Zľava doprava: striekací lúč a jeho šírka pri novej striekacej tryske, použitej striekacej tryske, silne opotrebovanej striekacej tryske a zničenej striekacej tryske

Ako predĺžiť životnosť striekacej trysky?

Predĺžiť životnosť striekacej trysky môžete jej správnym použitím a taktiež dôkladným čistením celého striekacieho zariadenia. Po určitom čase bude aj tak potrebné striekaciu trysku vymeniť, aby ste predišli zbytočným komplikáciám pri práci.

Súvisiace články

Graco
Ako predĺžiť životnosť Vašich striekacích trysiek
Pozrite sa, čo môžete urobiť pre predĺženie životnosti Vašich striekacích trysiek na maximum, čím zlepšíte aj kvalitu svojej práce a zároveň obmedzíte náklady na minimum.
Graco
Ako nainštalovať Vašu airless striekaciu trysku
Pozrite sa na video, kde je znázornené ako správne vložiť striekaciu trysku do držiaka. Začnite striekanie bez toho, aby ste riskovali nesprávne osadenie trysky.
Graco
Ako vyriešiť upchatie striekacej trysky?
Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť upchatiu striekacej trysky. Čo robiť, ak k tomu dôjde? Pozrite si video s riešeniami.